Wydanie I, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2014, ISBN 987-83-280-0899-1
Akcja powieści toczy się w dwu planach: w 1938 roku i trzynaście lat później, w ponurych czasach stalinowskich. W lipcową przedwojenną niedzielę Zyga Maciejewski zostaje poinformowany przez swego podwładnego, że podczas II Krajowej Wystawy Koni Remontowych w stajennym boksie znaleziono ciało mężczyzny. Twarz ofiary jest zmasakrowana, jak gdyby denat został kopnięty przez konia. A klacz o imieniu Haiti istotnie ma ślady krwi na podkowie.
Wokół tego zdarzenia wybucha zamieszanie, sprawą zainteresowanych jest mnóstwo wysoko postawionych osób, w tym książę Światopełk-Czetwertyński, właściciel konia. Czy ma rację stary lubelski doliniarz, doradzający komisarzowi, że śmierć NN to skutek wyrafinowanej zemsty?
Po wielu latach, wiosną 1951 r., Maciejewski nie jest już policjantem. Niechlujny i zapuszczony pracuje jako dozorca i zajmuje się starą klaczą Haiti, która zostanie posłana do rzeźni. Przedwojenna przeszłość niespodziewanie powraca, odzywa się bliskim echem.
Począwszy od opublikowania Haiti, wydawca zmienił szatę graficzną okładek cyklu, co nie spodobało się części czytelników. W odpowiedzi Michał P. Wójcik stworzył obwoluty pasujące do starej szaty, które każdy może pobrać, wydrukować i użyć do obłożenia nowo kupionej książki, tak by pasowała do poprzednich. Oto jego Haiti!