Wydanie I, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2016, ISBN 978-83-280-2670-4
W 2 poł. lat 30. lubelską jesziwą wstrząsa bunt młodzieży. Wysłany na miejsce komisarz Maciejewski znajduje w mykwie ciało studenta. Mimo dramatycznych okoliczności wszystko wskazuje na samobójstwo, zwłaszcza że młody człowiek miał osobiste powody do desperacji. Gdy jednak na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wiesza się polski student, sprawa staje się coraz bardziej niejasna. Obaj zmarli figurowali w aktach policyjnych – młody Żyd jako ofiara antysemickiej napaści, młody Polak jako jeden z chuliganów, którzy go pobili. Że władze obu uczelni starają się wyciszyć sprawę, to ani trochę nie dziwi Maciejewskiego, lecz co mają do ukrycia profesorowie, u których obaj studenci byli nieoficjalnymi asystentami?
Ósma powieść z cyklu o komisarzu Maciejewskim to kryminał retro z wątkiem uniwersyteckim. Śledztwo dociera do granicy wyznaczonej kodeksem, ale pod nią jest drugie dno prawdy i ludzkich ambicji.
Począwszy od opublikowania Haiti, wydawca zmienił szatę graficzną okładek cyklu, co nie spodobało się części czytelników. W odpowiedzi Michał P. Wójcik stworzył obwoluty pasujące do starej szaty, które każdy może pobrać, wydrukować i użyć do obłożenia nowo kupionej książki, tak by pasowała do poprzednich. Oto jego Portret wisielca!