W Glinach z innej gliny znajdą Państwo opowiadania kryminalne Marcina Wrońskiego, a także jego gości: Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka. Czas do premiery tej wyjątkowej książki odliczaliśmy filmowo, przypominając wcześniejsze powieści.
Pogrom w przyszły wtorek to piąta powieść z cyklu o komisarzu Maciejewskim, za którą w 2014 roku pisarz otrzymał dwie Nagrody Wielkiego Kalibru, jurorów i czytelników, oraz Kryminalną Piłę. W 2017 na jej podstawie powstał plenerowy spektakl łączący elementy teatru i kina, a w 2018 autor i reżyser zostali zań uhonorowani Nagrodą Artystyczną Miasta Lublin.
To ostatnia powieść o komisarzu Maciejewskim, nagrodzona Złotym Pociskiem za najlepszy kryminał historyczny 2017. Wkrótce cykl zamknie zbiór opowiadań Gliny z innej gliny, lecz zanim to nastąpi, zbieramy w pigułce wybrane recenzje i rozmowy wokół wydanego w 2017 roku Czasu Herkulesów.
Portret wisielca, kolejny kryminał o komisarzu Maciejewskim, znów nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru. Pora na przegląd ciekawszych i obszerniejszych recenzji. Wynika z nich, że nowa książka M. Wrońskiego to nie tylko kryminał, lecz także jakże aktualna powieść społeczna.
Wprawdzie Zyga Maciejewski nie ukończył studiów, ale bywa bohaterem także prac studenckich i artykułów naukowych. Również postać o. Marka Glińskiego z Officium Secretum zainteresowała badaczy. Zamieszczamy omówienia prac.
W numerze 29 (18-24 lipca) tygodnika „Wprost” Robert Ostaszewski zestawia subiektywny ranking polskich kryminałów, tym razem nie skupiając się na zawartości poszczególnych powieści, ale na sposobie prowadzenia cyklu przez różnych autorów. Na pierwszym miejscu powieści o komisarzu Maciejewskim! Rankingowi towarzyszy wywiad z M. Wrońskim, twórcą kom. Maciejewskiego, o zaletach i pułapkach pisania cykli powieściowych.
„Kwestja krwi” to wprawdzie siódma, ale chronologicznie pierwsza powieść o śledztwach kom. Maciejewskiego, jak poprzednie nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Recenzenci i blogerzy pisali o akcji książki, bohaterze, humorze oraz stylu autora, a nawet o atutach powieściowego posłowia.
„Morderstwo pod cenzurą" było książką, która pozwoliła M. Wrońskiemu zacząć myśleć o życiu wyłącznie z pióra. Nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru (2008), wydany po rosyjsku (2013), stał się także inspiracją do „polskiego Sin City”: Tej cholernej niedzieli (2014).
„Haiti” to szósty kryminał z cyklu o komisarzu Maciejewskim. Otrzymał nominację do Literackiej Nagrody im. H. Sienkiewicza, był komentowany w mediach i na blogach. Prezentujemy najciekawsze recenzje i wywiady.
Według niektórych: najważniejsza książka twórcy cyklu o komisarzu Maciejewskim. Niewątpliwie: kryminał, który rok 2014 uczynił „rokiem Wrońskiego”, jak pisali o tym krytycy. Pisarz otrzymał wówczas statuetkę Kryminalnej Piły oraz obie Nagrody Wielkiego Kalibru – jurorów i czytelników, pierwszy raz tak zgodnych w historii Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. W 2017 Pogrom trafił na scenę teatralną, a Wroński podkreślił swoją rolę również jako dramaturg.
W lutym 2012 ukazała się Skrzydlata trumna, za którą rok później autor otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin i Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Prezentujemy wybrane teksty wokół tego kryminału retro.
Kino Venus, drugi kryminał o komisarzu Maciejewskim, ukazał się po raz pierwszy w 2008 r. Był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, wyszedł po rosyjsku, a w 2017 na jego podstawie zrealizowano projekt artystyczny łączący animację z muzyką na żywo. Oto podsumowanie jednej z najbardziej lubianych pozycji z cyklu.
A na imię jej będzie Aniela, trzecia powieść z kryminalnego cyklu o komisarzu Maciejewskim, była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i na jej podstawie powstało kilkuodcinkowe słuchowisko radiowe z Pawłem Sanakiewiczem w roli głównej. Prezentujemy zebrane informacje i opinie o książce.
27 listopada 2010 r. w lubelskim Teatrze Andersena odbyła się premiera nowego przedstawienia dla mniej strachliwych dzieci, Pasterki i Kominiarczyka wg H.Ch. Andersena. Adaptację baśni i teksty piosenek napisał Marcin Wroński. Było magicznie, ale groźnie!
Sumujemy informacje i wydarzenia wokół wydanego w 2010 r. Officium Secretum. Psa Pańskiego, współczesnego thrillera politycznego nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru.